Accessible Page Links


Page Tools

Main page Content

2B Investigations

16/08/2016

​This is the Food Shop.  We sell brownies, cupcakes, soup, noodles, party pies and sausage rolls.

We made a menu and included the price for each item.

Caleb is buying the noodles and the soup.  The noodles cost $12.00 and the soup cost $20.00.  Caleb spent $32.00 altogether.

We used wool for the noodles and paint brushes for the chop sticks.

By Charlotte Baty 

 

In science we have been learning about different mixtures.  We made wet mixtures and dry mixtrues.

We made mixture bottles, kind of like snow globes.  I put shells, stars, glitter glue, dye and water into my bottle.  When I shake my bottle all the things go up and down.  They slowly fall to the bottom.  The things inside all fall differently.  The shells fall the fastest.

I like my yellow mixture.  The blue glitter looks green in my yellow water.

By Amelia Webley